המראה הטבעי בהודו חוזר לאופנה?

יופי אסייתיבשנת 2010 דורגה הודו במקום הרביעי בעולם בכמות ההליכים הקוסמטיים שנעשו בה, אחרי ארצות הברית, סין וברזיל. אך נראה שבשנים האחרונות המגמה משתנה. לפי נתונים על כמות הניתוחים בהודו בשנת 2016 נראה כי הפופולריות שלהם בהודו נמצאת במגמת ירידה. פחות הודים בחרו לנתח את האף שלהם, לשאוב שומן או ללכת על הגדלת חזה. בשנה הזו הודו ירדה מהמקום הרביעי בו החזיקה חמש שנים למקום השביעי ואפשרה ליפן, איטליה, מקסיקו ורוסיה לעקוף אותה. מעניין לציין שגם בשלושת המקומות הראשונים חלו שינויים כשארצות הברית שמרה על מקומה הראשון בפער עצום אבל ברזיל פתחה פער ניכר ועלתה למקום השני ודרום קוריאה טיפסה ונכנסה למקום השלישי. סין החליקה מחוץ לעשרת המקומות הראשונים או לפחות הניתוחים הקוסמטיים המורשים והמדווחים בסין שבה השוק השחור והפעילות הלא חוקית שכיחה מאוד הם פחות מבעשרת המדינות הראשונות. הדבר נכון גם לגברים וניתוחים כגון גניקומסטיה ואחרים.

עבור הודו מדובר בירידה של כמעט חצי מיליון ניתוחים, היינו כשישה אחוזים מסך הניתוחים, בעוד שהתעשייה העולמית בכללותה נמצאת במגמת התרחבות ועלייה. הנתונים האלו מגיעים למרות הציוד המתקדם יחסית המצוי בהודו והידע המקצועי (ישנם כאלפיים מנתחים מוכשרים ומנוסים בתחום הקוסמטי בהודו) אשר אפשרו לה במשך מספר שנים להוות מוקד משיכה לתיירים רפואים ממדינות כמו אפגניסטן, בנגלדש, אירופה וקוריאה. תיירות זו עמדה על כמאה אלף תיירים מדי שנה והמספרים שלה הלכו וגדלו משנה לשנה. גם המחירים בהודו נחשבים לאטרקטיביים מאוד ביחס למדינות אחרות: טיפול בלייזר, בוטוקס, ניתוחי עור ואף נחשבים זולים מאוד יחסית ועומדים על כעשר אחוז ופחות מאשר העלות שלה בארצות הברית או אנגליה.

בין הניתוחים וההליכים שחוו את הירידה הגדולה ביותר ניתן למצוא הליכים לא ניתוחיים כגון בוטוקס, הסרת שיער וטיפול בצלוליט או הליכים ניתוחיים ומשמעותיים יותר כגון הרמות ידיים, ניתוח להרמת הישבן ושאיבת שומן. כל ההליכים הללו לא חוו עלייה במחירים או שינוי במקצועיות מה שגורם למנתחים ואנשי התעשייה לחשוש כי מדובר בשינוי הטעם של הלקוחות שיכול להשפיע גם על השנים הקרובות. חשש דומה קיים גם במדינות אחרות וייתכן כי מדובר בתופעה גלובלית עם נתונים שמתפרסמים בגרדיאן על ירידה בהיקף הניתוחים באנגליה באותה שנה, עם זאת אנו רואים כי במדינות מסוימות הטרנד של ניתוחים פלסטיים ממשיך להיות חזק ואף גדל.