חברת השפע

החברה המערבית בעידן הנוכחי מוגדרת כחברה צרכנית בין אם אלו מכוניות, חולצות או כסאות בר. אם בעבר בני אדם היו מסתפקים במזון ומים לפי צרכי גופם בלבד ובמחסה מינימלי, היום המצב שונה לחלוטין. בימינו, כל ילד ואפילו תינוק מתגורר בחדר משלו ולובש בגדים שנרכשו במיוחד עבורו, משחק במגוון עצום של צעצועים חדשים ואוכל הרבה מעבר לדרישת הגוף. העושר החומרי שמקיף כל אחד ואחת מאתנו הוא בל יתואר. אם נשווה זאת לתקופות קדומות נגלה כי אדם ממוצע ומטה חי כיום כמו שחיו מלכים מן ההיסטוריה.

נכון שגם בימינו, עם כל האבסורד העמוק שבדבר, אנשים מתים מרעב סביב כדור הארץ, אבל כאשר מדובר בחברה המערבית, חברת השפע, אנו עדים לתופעה של צרכנות יתר וחומריות שעולה על גדותיו של כל הגיון בריא.

השינוי ברמת הצריכה של האדם החל להתפתח עם תחילת המפכה התעשייתית במאה הקודמת. מכונות הומצאו והחליפו ידיים עובדות, תחומים חדשים פותחו ואנשים רבים שידרגו את חייהם בעקבות המצאות טכנולוגיות שהונגשו לכלל האוכלוסייה. אנשים מילאו את צרכי גופם ביתר קלות והחלו לצרוך מעבר להכרחי. הצריכה הפכה ממקור הישרדותי למקור להנאה והפגנת מעמד חברתי.

אדם שיכל לרכוש יותר מוצרים וחפצים הפגין את עושרו לעיני כל וכך זכה לכבוד ולשליטה.

ברבות הימים, האנשים הורגלו שאדם מוגדר על פי עושרו החומרי והונו האישי. כך החברה התחנכה להעריך בני אדם ולכבד אותם, על פי כיסם בלבד. אדם מצליח הוא אדם שיש לו המון כסף ומכאן נוצר לחץ ומתח רב סביב המרדף אחר ממון או מקצוע ששכרו מובטח בצדו.

ההשפעות של תמורות אלו ונוספות, השפיעו בין היתר על מצבו האקולוגי של כדור הארץ. עוד ועוד מפעלים הוקמו ועוד משאבים מן האדמה ומהים שימשו כחומרי גלם לתעשייה וכך הגענו למצב שכמעט ולא נותר דבר שלא נוצל עד תום. מצב היערות בכי רע, מצב האקלים קיצוני מאי פעם, התחזיות יצאו מכלל שליטה וניבוי וכולנו משלמים ועוד נשלם את המחיר.

בעקבות המשברים הללו, קמו חברות שהחליטו להתאגד סביב נושא הצריכה ולמזער את נזקיו. אחד הפתרונות נקרא כלכלת השיתוף. על פי שיטה זו אנשים משתפים זה עם זה את משאביהם ונכסיהם וכך מצמצמים באופן משמעותי את הייצור המוקצן.

לדוגמה, כאשר ילדים של משפחה מסוימת גדלו אז חפציהם ובגדיהם שכבר לא משמשים אותם יימכרו ואף יימסרו ללא תמורה למי שזקוק. באופן זה נמנעת רכישה מיותרת של מוצרים וכך פוחת הצורך בייצור וזיהום הסביבה הכרוך בו.

ישנם עוד פתרונות רבים לבעיה אך לכולם מכנה משותף אחד, חיבור של בני אדם סביב מטרה משותפת כמו שמציע מיכאל לייטמן. יתרון נוסף של השגת המטרה הזו הוא הורדת יוקר המחייה והעומס הכלכלי שפוקד המונים.