ללמוד וללמד קבלה

בשנת 1991, לאחר שנפטר הרב"ש, החלו להגיע אל מיכאל לייטמן אנשים רבים שביקשו ללמוד ממנו את שיטת הקבלה שקיבל ממורו הרוחני. הם התאספו בביתו של לייטמן שבבני ברק ולמדו יחד בספרי המקור של הקבלה האוטנטית.

זמן המימוש הרוחני

חכמת הלבהקבוצה שנוצרה קיבלה את השם "בני ברוך", על שם הרב ברוך אשלג, הרב"ש. מרבית התלמידים היו חילונים, שתוך כדי תהליך הלימוד בבני ברק קיבלו על עצמם את אורח החיים המקובל בעיר תוך שהתמקדו בפנימיות בלימוד שיטת הקבלה. בחלוף הזמן החלו תלמידיו של לייטמן לקרוא לו "רב" כביטוי של הערכה גדולה כלפיו, בהיותו מדריך רוחני בעל ידע עצום בחכמת הקבלה, העוסק במסירות בהוראה ובהעברת החכמה הלאה.

גישה זו הייתה נהוגה ביהדות מדורי דורות, נהוג היה לכנות אדם בתואר "רב" מכוח ההערכה שרוכשים כלפיו כאדם מכובד וגדול. כמו שאמרו חז"ל: "מה דוד מלך ישראל שלא למד מאחיתופל אלא שני דברים בלבד קראו רבו אלופו ומיודעו, הלומד מחברו פרק אחד, או הלכה אחת, או אפילו דבור אחד על אחת כמה וכמה" (ילקוט שמעוני).

"הלומד מחברו פרק אחד או הלכה אחת או פסוק אחד או אפילו אות אחת צריך לנהוג בו כבוד" (פרקי אבות). וכפי שהסביר הרב"ש: "דרך הבעל שם טוב הוא לקרוא בשם רבי, גם את מי שלומד עם תלמידיו תורת הנסתר". (הרב"ש, מאמר "דרך הבעל שם טוב")

חשוב לציין ולהדגיש שהרב ד"ר מיכאל לייטמן עוסק בלימוד ובהוראה של חכמת הקבלה המקורית בלבד. הוא לא הוסמך על ידי מוסד רבני ואינו עוסק בתפקידים הלכתיים מכל סוג. הוא אינו פוסק הלכה, הוא אינו מלמד הלכה, לא עוסק במתן שירותי דת, לא עורך חופה וקידושין וכן הלאה.

פרסום השיטה הרוחנית

בסוף שנות התשעים, בנו תלמידי הרב לייטמן אתר אינטרנט שאליו החלו להעלות את תכני המקור הקבליים. תוך זמן קצר הפך אתר זה לאתר הגדול בעולם ללימוד חכמת הקבלה, בעל היקף עצום של חומר קבלי. האתר מכיל את כתביהם של גדולי המקובלים בהם ספר הזוהר, האר"י הקדוש, בעל הסולם, הרב"ש, ואת כל שיעורי הרב לייטמן. כולם מוגשים לשירותו וללימודו של הקהל הרחב ללא תשלום.

בחלוף השנים הבינו תלמידי הקבוצה ששהותם בעיר בני ברק מקשה על רבים להתקרב ולהתחבר אל חכמת הקבלה המקורית, בגלל החשש מאורח חיים דתי וחזרה בתשובה. לכן בשנת 2002 הם הקימו מרכז חדש בפתח תקווה, והקבוצה הקטנה החלה לקלוט תלמידים רבים מכל הארץ והעולם, לערוך כנסים בינלאומיים רבים ולגדול בקצב מהיר. חברי "בני ברוך" פעלו בנחישות על מנת להפוך את חכמת הקבלה המקורית לנגישה עבור כל אדם שיחפוץ ללמוד אותה ולהתקדם רוחנית, ולכן בחרו בשם "קבלה לעם".