מוזיקה היא השפה האמיתית של הרגש

מוזיקה בין אם רוק, מדיטציה, של עם נידח או של קבלה לעם, היא דבר כל כך חיוני ומהותי בתרבות האנושית. גם אצל בעלי חיים יש שירה משותפת כגון לוויתנים או קופים שונים והם משמיעים מעין מוזיקה של קשר ביניהם אך בני האדם לקחו זאת דרגה אחת קדימה. היכולת ליצור ניגון נוגע ללב או שיר שמשמח או מעציב היא דבר מופלא ועוד מימי המדורה בני האדם היו משתמשים במוזיקה כדי ליצור קשר ביניהם.

אולי היום היינו קוראים לאותה ישיבה סביב המדורה בה היו מספרים סיפורים ושרים יחד סוג של רשת מוזיקה חברתית המקשרת בין בני אדם שונים ע"י שירה או ניגון משותף. סביר להניח שכמו שאצל ילדים בגיל צעיר שכולם בטוחים שהם מסוגלים לשיר ולנגון וביקורת עצמית מופיע רק בגיל מאוחר יותר כתוצאה מהשוואה חברתית עם אחרים, בשלב זה נבדלים "המקצוענים" מהזייפנים, כך גם באנושות מתחילה כולנו היינו שרים יחד ורוקדים יחד כמו בשבטים פרימיטיביים ורק מאוחר יותר החלו להופיע הזמריאיש זקן מנגן חמת חליליםם והנגנים המקצועיים המופיעים מול כולם ומבדרים אותם.

שירה או ניגון משותף הם אמצעי מחבר ומקשר בכל התרבויות בדיוק כמו פשטידת פטריות וניתן למצוא אותו כחלק מההווי הדתי או התרבותי של אומות ועמים שונים. למעשה בדיוק כמו סעודות משותפות כך גם המוזיקה המשותפת יוצרת תדר משותף לכל האנשים החולקים אותו באותו חלל.

כיום אפשר למצוא תדרים משותפים כאלו גם בהופעות ענק של תקליטנים גדולים או להקות וכוכבי רוק ואף יותר מכך המרחב כבר אינו פיזי בהכרח אלא יכול להיות וירטואלי וגם מפוזר בזמן. היינו שגם אם אנו איננו צופים או שרים יחד את אותו השיר בו זמנית אלא בזמנים שונים אנו עדיין חלק מאותה חוויה.